Štrajkovať nevieme alebo nechceme?

Autor: Petra Kolesárová (Vološinová) | 2.4.2011 o 14:26 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  1720x

Osobne sa často stretávam s charakteristikami, ktoré sa prisudzujú rôznym národom a zrejme majú svoj historický a možno aj skúsenostný pôvod. Každému sú známe prívlastky typu chladný Angličan, spitý Dán, talianske manželstvo, vkus a eleganciu a samozrejme bozky či revolučnú povahu prisudzujeme Francúzom a patritizmus prikladáme Rusom a Američanom.

Čo Čech to muzikant a Slováci sú odjakživa holubičí národ. Až taký holubičí, že to prinajmenšom hraničí so sprostotou. Nič v zlom, ale ja tú holubičiu povahu vnímam už skôr z pohľadu, že si sprepáčením kadíme do vlastného hniezda.

Stačí sa prejsť po meste, posedieť v električke aj krčme, samozrejme, a vypočuť si hlas "holubičieho" národa, ktorý má vždy kopu rečí, ale "skutek utek". Jano je nespokojný s výplatou a nie je sám. Polovica podniku s ním súhlasí a najviac Fero, s ktorým práve pije pivo. Anča včera deťom uvarila na večeru podbité zemiaky bez vajec na tvrdo, lebo zarobí koľko zarobí a tak si večer poplače do vankúša.

A nájde sa niekto, kto niečo zorganizuje. Poďme do ulíc a povedzme to nahlas, že nás to už serie! A príde päť mamičiek, pretože ostatné zrejme práve dojčia a príde päť učiteľov a päť lekárov a päť... pretože... Prečo vlastne? Sme takí ustráchaní vyjadriť názor alebo takí zdochnutí?

Som od prírody mierumilovný "holubičí" človek, ale už to nechápem. Tú trápnu situáciu, ktorá tu zavládla, tú pasivitu medzi ľuďmi, že nikdy neprotestujeme, aj keď nie sme s ničím spokojní. Buď je tá nespokojnosť iba póza alebo celý národ potrebuje psychiatra.

Kto je nespojný nech niečo robí, ale už mi, prosím, dajte všetci pokoj s rečami o nespokojnosti, keď večer vyložíte doma nohy v teple a pozeráte spokojne Šeherezádu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?